Pierwsze kroki początkującego jeźdźca, dziecka lub dorosłego - znajdź właściwego trenera

Najważniejsze jest znalezienie kompetentnych szkoleniowców znających się na swoim rzemiośle. Warto w tym celu odwiedzić stronę Polskiego Związku Jeździeckiego, na której prowadzone są zestawienia wykwalifikowanych szkoleniowców, w tym Instruktorów Sportu czy Instruktorów Szkolenia Podstawowego. Instruktorzy posiadający licencję PZJ muszą stale się dokształcać ponieważ jest to warunek do utrzymania uprawnień zgodnie z przepisami PZJ.

Ważne jest żeby początkujący jeździec, czy to dziecko czy dorosły, otrzymał solidne fundamenty. Dzięki nim na dalszym etapie edukacji jeździec ma szansę osiągnąć tzw. "głębokie czucie", które pozwoli opanować sztukę jeździecką. Tymi fundamentami są: poprawny dosiad oraz posługiwanie się naturalnymi pomocami (łydka i ręka).

Pamiętajcie Państwo, że zawód związany z nauką jazdy konnej został "uwolniony" i nie trzeba już być wykwalifikowanym szkoleniowcem PZJ aby uczyć jeździć konno dzieci lub dorosłych. Dzisiaj każdy, kto ukończył 18 lat może uczyć jeździectwa.

Jazda konna to sport kontuzyjny, dlatego warto poświęcić więcej czasu na początku drogi i znaleźć odpowiedniego trenera dla Państwa czy dla Państwa dziecka. Doświadczenie szkoleniowca także ma znaczenie, powierzenie nauki trenerowi z odpowiednim stażem zminimalizuje ryzyko powstania kontuzji czy złych nawyków. 

Chcesz dowiedzieć się czym różnią się uprawnienia Instruktora Sportu od Instruktora Szkolenia Podstawowego? Nowy artykuł na temat już niebawem.

 

POWRÓT