Gdzie jeździć konno?
Jeśli zastanawiasz się nad sprawdzeniem swoich sił w jeździectwie, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii:
- bezpieczeństwo;
- kadra szkoleniowa;
- stan w jakim utrzymywane są konie;
- infrastruktura.
Bezpieczeństwo
Jest to jeden z najważniejszych elementów decyzji, o tym gdzie będziemy jeździć. Ośrodek musi być przygotowana do nauki jazdy konnej, tzn. teren powinien być ogrodzony, konie powinny być tak wyselekcjonowane by były bezpieczne nawet dla najmłodszych i początkujących jeźdźców, a kadra odpowiednio przeszkolona do prowadzenia zajęć. Wbrew przekonaniom, to nie sama przyjemność z jazdy konnej a ukończenie zajęć bez uszczerbku na zdrowiu i przyjemność z jazdy powinny być priorytetem.
Jeździectwo, choć nie należy do najbardziej kontuzyjnych dyscyplin, to jednak upadek z konia czy wypadek przy obsłudze zwierzęcia wiąże się z ryzykiem urazu. W związku z tym zalecamy wykupienie ubezpieczenia jeździeckiego, przy czym dla osób, które zamierzają należeć do sekcji sportowej i brać udział w zawodach jeździecki posiadanie ważnego ubezpieczenia jest wymagane.
Link do wykupienia takiego ubezpieczenie znajdziecie poniżej:
Kadra szkoleniowa
Nic nie zastąpi dobrze wyszkolonej kadry, przygotowanej teoretycznie i praktycznie do szkolenia sportu i rekreacji, którą zapewnia Polski Związek Jeździecki. Wszyscy szkoleniowcy powinni legitymować się uprawnieniami nadanymi przez PZJ.
Niemniej ważne jest doświadczenie osób zajmujących się trenowaniem jeźdźców i koni, bo należy mieć na uwadze, że trener jeździectwa tak naprawdę trenuje parę - jeździec i koń. Do każdej pary szkoleniowiec musi podchodzić indywidualnie. Osobowości jeźdźców są różne, a zatem doświadczenie, wiedza oraz wyczucie jakimi dysponuje trener są niezwykle ważne aby z każdej pary jeździec-koń wykrzesać to co najlepsze. Nie należy zapominać o tym, że są też młodzi, zdolni szkoleniowcy, którzy na ten moment nie posiadają jeszcze takiego doświadczenia, ale to doświadczenie mogą zdobyć wspólnie z parą, którą szkolą i z którą dobrze układa się współpraca.
Doświadczenie trenera pozwala mu przewidywać zachowania jeźdźców i zwierząt w różnych sytuacjach jakie mogę mieć miejsce w stajni, na placu treningowym, w transporcie czy na wyjeździe. To wielkie szczęście móc jeździć konno pod okiem doświadczonej osoby. Niejednokrotnie w dynamicznie zmieniającej się sytuacji tylko właściwa reakcja doświadczonego opiekuna pozwoli uniknąć niebezpieczeństwa. Warto o tym pamiętać wybierając miejsce, w którym będzie jeździło nasze dziecko lub my sami.
Stan w jakim utrzymywane są konie, czyli tzw. dobrostan koni
Miłośnicy zwierząt powinni sami się edukować i przestrzegać etyki w postępowaniu z współtowarzyszącym mu zwierzęciem, czy to jest koń, pies czy kot, należy go traktować z godnością.
Koń jest zwierzęciem gospodarskim w rozumieniu Ustawy o ochronie zdrowia. Należy mu się szacunek oraz opieka. Przepisy ustawy jak i rozporządzenia regulują minimalne warunki utrzymywania koni w dobrostanie.
Występuje kilka modeli utrzymywania koni, każda z metod ma swoje wady i zalety, przy czym najczęściej to co jest lepsze dla człowieka niekoniecznie jest też lepsze dla konia. Przykładem może być chów boksowy i chów otwarty - najwygodniejszy dla ludzi z uwagi na warunki atmosferyczne jest chów boksowy z uwagi na warunki termiczne i wygodę w zadawaniu paszy, tymczasem konie najlepiej czują się w chowie otwartym, który zapewnia im konieczną dawkę ruchu (koń jest aktywny przez ok. 16 godzin na dobę) oraz przebywanie w stadzie, co ma ogromne znaczenie dla dobrostanu psychicznego tego bardzo stadnego z natury zwierzęcia. Wbrew pozorom konie lepiej czują się w niższej temperaturze powietrza niż wyższej, dlatego zima nie jest im straszna a wręcz dodaje koniom wigoru. Nie należy więc ubolewać nad losem koni, które w śnieżną zimę spędzają dzień na pastwisku - konie na zimę porastają dodatkową warstwą sierści i mogą godzinami przebywać w zimie na zewnątrz. Warunkiem jest, że koń nie jest golony w sezonie jesienno-zimowym, w przeciwnym bowiem przypadku powinien być padokowany i nawet w stajni utrzymywany w odpowiedniej derce.
W naszej stajni mamy mieszaną metodę chowu koni - część koni trzymanych jest w 12 m2 boksach (ogiery, konie sportowe i konie, które jeszcze nie zaakceptowały w pełni obsługi przez człowieka), część koni chowana jest w systemie otwartym i możemy z naszej obserwacji powiedzieć, że te które czerpią ze swobody chowu otwartego są bardziej zrelaksowane i spokojne.
Maj to szczególny miesiąc ponieważ zwykle w tym czasie rozpoczyna się sezon pastwiskowy koni, trawa jest już wystarczająco dojrzała i można konie wypuścić na zielone, soczyste pastwiska - konie uwielbiają ten czas, należy więc z niego korzystać do woli. W tym czasie konie potrafią całą dobę spędzić na trawie i nie zaglądają do wiaty za wyjątkiem gdy chcą skorzystać z poidła. O czymś to świadczy.
Dobrostan koni to także odpowiednia higiena i żywienie koni ale o tym można napisać osobne artykuły.
Infrastruktura
Są różne standardy infrastruktury jeździeckiej jak i stajennej. Do podstawowych elementów należy plac treningowy z odpowiednim podłożem, powinien być ogrodzony i dobrze by był też sztucznie oświetlony co pozwala na prowadzenie zajęć późnym popołudniem i wieczorem. Im większy plac treningowy tym wygodniej dla jeźdźców ponieważ może wówczas przebywać na placu więcej par jeździec-koń i można układać różne ćwiczenia dla uczniów. To nie oznacza, że małe place czy hale są złe - wręcz przeciwnie, w szkoleniu techniki jeździeckiej mała przestrzeń stwarza dodatkowe wyzwania a zatem pozwala wyszkolić jeźdźca i konia bardziej wszechstronnie. Wykonywanie ćwiczeń na mniejszej powierzchni wymusza większą dokładność, refleks i uważność jeźdźca i konia co znacznie podnosi umiejętności jeździeckie. Oczywiście nie wszyscy jeźdźcy czują się komfortowo na małej hali, zwłaszcza Ci, którzy są na początku swojej jeździeckiej kariery, ale z czasem można opanować jazdę w każdych warunkach i odnajdywać taką samą przyjemność i satysfakcję czy to na małej hali czy na wielkim placu treningowym.
W stajni i w miejscach przeznaczonych do trenowania powinien być utrzymany porządek, tzn. rzeczy nie powinny być rozrzucone po korytarzu, stajnie powinny być zamiatane, ciągi komunikacyjne muszą być drożne, nie powinien panować przeciąg ani zaduch, a place i hale treningowe powinny być regularnie sprzątane z końskich odchodów.